2013 m. rugsėjo 11 d., trečiadienis

WHAT (NOT) TO WEAR bėgikėms


Daugelis naivuolių sako: kaip tau gerai, bėgimas nieko nekainuoja. Tik užsidedi bėgimo batelius ir pasileidi kur akys mato. Tuo tarpu kitiems reikia mokėti už sporto klubo abonimentą, jogos pamokas, teniso kortų nuomą, pirkti prabangų kalnų ar plento dviratį ir t.t. Tačiau taip sakyti gali tik tie, kurie nebėga ir nežino kiek šis malonumas kainuoja. Suprantama, bėgti galima ir su minimaliomis priemonėmis, tačiau jei apsisprendei tai daryti ilgiau – norėsi nors kažkokio patogumo. Be to, negalima pamiršti, kad merginoms labai svarbu visada gerai atrodyti ir jaustis gražiomis. Tikrai verta dėl to pasistengti.
Todėl šį kartą apie tai, kokia bėgimo amunicija reikalinga merginoms.
Pradėkime viską nuo pradžių.

Seksualūs bėgikių apatiniai (angl. "sexy runner underwear"). Nors remiantis paskutinėmis tendencijomis visos turėtų apsinuoginti ir apatinius pamiršti apskritai, tačiau pabandykime išsiaiškinti, ko būtinai reikia bėgikėms ir be kokių atributų galima apsieiti. Jei norite patogiai jaustis bėgdamos, pirmasis "a must" būtų kelnaitės be siūlių (angl. "seamless underwear"). Jos gražiai aptempia užpakaliuką, sudaro iliuziją, kad esate tik su šortukais ar timpėmis, niekur nespaudžia ir puikiai priglunda. Tokių apatinių galima įsigyti specialiose sporto prekių parduotuvėse gyvai ar internetu, sporto mugėse, kuriose pristatomos naujausios sezono naujienos arba užsisakant per Amazon/Ebay. Kai kurios pasakys, kad tai tik pinigų švaistymas, tačiau nepabandžiusi nesužinosi ;), todėl bent jau iš smalsumo tikrai verta pamėginti ir medvilninius močiutės apatinius pakeisti į ryškius ir prie kūno it antra oda glotniai priglundančius sportinius apatinius.


Thuasne TooSkin Seamless Shorty
Sportinė bėgimo liemenėlė - ko gero pati svarbiausia bėgimo amunicijos dalis merginoms. Nors kiek merginų, tiek ir nuomonių, tačiau pabandykime patarti toms, kurios tos vienintelės dar neišsirinko. Galiu pasakyti tik tiek, kad tos, kurios bėgioja dėvėdamos ne sportines, o paprastas liemenėles, kurias dėvi kasdien, taip daro nebent todėl, kad niekada nėra išbandę šiam tikslui skirtos specialios bėgiojimo liemenėlės. Išsirinkusi tinkamą niekada nebenorėsi užsidėti tokios, kuri atsitiktinai pasitaikė "po ranka". Todėl, pradėjus rimčiau bėgioti, tiesiog būtina pasirūpinti kuo daugiau patogumo suteikiančia liemenėle. Faktas, kad bėgikės, turinčios didelę krūtinę (nors tai ir pakankamai retas atvejis) susiduria su visai kitais trukdžiais ir iššūkiais nei tos, kurios turi nedidelę krūtinę. Paprastai tariant pirmosioms aktualu viską suspausti, kad kuo mažiau jaustųsi bet koks judesys, o antrosioms gali būti aktualu ir kiek optimaliau padidinti, kad aplinkiniai nepalaikytų jų simpatiškais vaikinais ;)

Keli pastebėjimai:

 • Svarbu, kad liemenėlė būtų pagaminta iš sintetinės ir greit džiūstančios (orui pralaidžios ir prakaitą lengvai išgarinančios) medžiagos. Kaip vertus dėmesio variantus rekomenduočiau išbandyti NIKE Pro Hypercool Sports bra arba Shock Absorber Ultimate Run Bra.
 • Būtų kuo tvirtesnės medžiagos ir stipriai laikanti, geriausia bent iš dviejų sluoksnių, nes jei krūtinė yra C ar D dydžio bėgant ją "nešti" su savimi nėra taip paprasta, ypač, kai norisi stabilumo ;) Atkreipti dėmesį į apatinę liemenėlės juostą - svarbu, kad ji būtų tvirta.
 • Perkant liemenėlę jos dydį visada geriau pamažinti negu padidinti. Kuo ilgiau ir kuo intensyviau bėgi, tuo svarbiau pasidaro, kad krūtinė stovėtų savo vietoje ir neišbalansuotų kūno :))) Dar gerai, kad būtų iš storesnės medžiagos ar kelių sluoksnių, kad kas nereikia nepersišviestų ;) Taip pat ir nevestų iš proto pro šalį bėgančių bėgikų :J
 • Liemenėlė būtų jokiu būdu ne medvilninė, nes sukelia skausmingą krūtines uždegimą, kuris gyja gana lėtai ir ilgai... Ir nesvarbu, ar ji dėvima šiltu ar šaltu metų laiku. 
Shock Absorber Run Sports Bra
Bėgimo bateliai. Be jų - nė žingsnio! Tačiau niekam ne paslaptis, kad bėgančios merginos nori ne tik gerų rezultatų, bet ir gražių bėgimo batelių. Taip taip, renkantis bėgimo batelius, grožio ir derėjimo prie aprangos (spalvos ir dizaino) kriterijus dažniausiai yra pirmoje vietoje, panašiai kaip renkantis automobilį. Pati pirmuosius batelius pirkau labiau dėl grožio, negu dėl funkcionalumo (jais buvo Nike Lunarglide ryškiai rožinės spalvos). Visi ASICS, Mizuno ir kiti „gėriai“ atsiranda palaipsniui, kai pradedi daugiau suprasti. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad išnyksta grožio faktorius, tik ne pas moteris!


Jei esi jau nebe pradedadanti, o jau "įsibėgėjusi" bėgikė ;) t. y. per savaitę bėgi bent jau tris ar keturis kartus, tau reikia rimtų bėgimo batelių. Laikas pagalvoti apie tavo pėdos tipą ir poreikius atitinkančius Adidas, Asics ar New Balance bėgimo batelius. Taigi, pirmiausia nustatyk savo pėdos tipą. Tai gali padaryti savarankiškai (rasi informacijos internete) arba atlikusi testą sporto prekių parduotuvėje. Kai jį nusistatai, batelius renkiesi atitinkamai. Taip pat svarbu įsiskaityti į kiekvieno batelių modelio aprašymą, kuriame bus aiškiai aptarta kokiam pagrindiniam tikslui jie yra skirti. Vieni bateliai gali būti skirti trumpoms distancijoms (iki 10 km) ir bėgant tik idealia danga, kiti gali būti pritaikyti ilgiems bėgimams su tam skirtu padu (paminkštintomis pagalvėlėmis, apsaugančiomis tavo pėdutes) ir suteikiantys daug komforto bėgant net 30 kilometrų, o treti - bėgimui miško takeliais (angl. "trail running") ir pan. Todėl prieš perkant svarbu visa tai įvertinti ir nepatingėti pasiskaityti atsiliepimų apie kiekvieną mus labiau dominantį modelį (tarpusavyje palyginti kelis ir pan.).

Asics bėgimo bateliai
 Variantai:
 • Asics - ilgiems bėgimams (15 km ir daugiau) puikiai tinka Asics Nimbus, o treniruotėms parke Asics Gel-Ds Trainer arba Sky Speed modeliai.
 • Adidas - treniruotėms geriausia rinktis iš Supernovos, o jei varžyboms - iš Adizero linijos ;)
 • Saucony - minkšti ir patogūs, mergaitiškas dizainas, tačiau iš kelių bėgikių girdėjau nusiskundimų, kad kokybė nuvylė.
 • New Balance - taip pat labai lengvi ir pasižymi stilingu dizainu, pati turiu lengvučius varžyboms, kuriais esu patenkinta. Manau verti dėmesio.
 • Mizuno - daugelis giria už kokybę, tačiau deja, nei vienų nesu bandžiusi, nes manau, kad dar verta padirbėti su jų dizainu :)
Lyg ir aptarėme pagrindinius "gėrius" ir "grožius", tad pasirinkimas - Jūsų! Be to, nepamirškite, kad nėra idealių batelių visoms bėgikėms. Kiekviena turi surasti savo batelius, kurie būtų idealūs būtent jai. Jie atrandami tik bandymo būdu, todėl verta mėginti vis naujus modelius ir keisti brand'us, nes bateliai, kurie yra fantastiškai patogūs geriausiai draugei nebūtinai džiugins ir tavo pėdutes ;) Be to, visai patogu pateisinti savo išlaidumą – su vienais batelais galima nubėgti ne daugiau 600 km, nes vėliau jie po truputį netenka savo privalumų, nors dar anaiptol neatrodo galutinai susidėvėję.

Vėliau, dar labiau "įsibėgėjus", panašu, kad reikės bent 3 bėgimo batelių porų - vienų trumpoms distancijoms (varžyboms), taip vad. "greitukų", antrųjų ilgiems bėgimams (20 km ir daugiau) su rimtesne pado apsauga ir paminkštinimu, o trečiųjų - neperšlampamų (gore-tex vandeniui atsparios medžiagos) rudeniui/pavasariui/žiemai, kai būna šlapia (lyjant ar sningant). Taip sakant apetitas auga bevalgant, todėl kuo daugiau bėgi, tuo labiau svajoji apie dar daugiau porų.. Bet apie tai gal kitą kartą ;)


Garderobas. Svarbiausia, kad b
ėgimo rūbelių sudėtyje jokiu būdu nebūtų nei lašelio medvilnės. Kaip amerikiečiai pasakytų: "it's a no-no" ;). Tai reiškia, kad renkamės sintetitinius, kuo lengvesnius bei orui kuo labiau pralaidžius ir prakaitą lengviau išgarinančius audinius. Aktualus kiekis, t. y. kiek jų reikia pradėjus bėgti.

Pradžioje galima išsiversti turint 3 ar 4 sportinius marškinėlius, iš kurių bent vieni būtų be rankovių, o kiti ilgomis rankovėmis. Sezonui reikės vienų trumpų šortukų vasarai, 3/4 ilgio
timpų tinkančių pavasariui/rudeniui ir ilgų timpų šaltesniam orui rudenį ar žiemą. Patikimiausios išbandytos bėgimo drabužių firmos: GORE, SKINS, Asics, Under Armour, Nike, Newline, Adidas ir pan. Dar labai vertingas patarimas- perkant timpas ar šortukus reikia atidžiai perskaityti, ar jose yra užslėptas kišeniukas, į  kurį  labai patogu būtų įsidėti namų ar mašinos raktelius prieš  bėgant. Žiemą praverstų ir vėjui bei lietui (angl. "windproof" ir "water resistant") atsparios kelnės, kurios, kai labai šalta, gali būti dėvimos ir kaip antras sluoksnis. "Svogūno principas" veikia su visais bėgimo rūbais ;) Savaime suprantama, kad 5 sluoksniai žiemą paslepia visas moteriškumo užuomazgas. Moteris ir „antivėjiniai“ treningai – ne pats geriausias derinys. Žiemą atrodyti kaip gazelei yra dar sudėtingiau, tačiau galiu drąsiai pasakyti, kad spaudžiant šaltukui pasidaro žymiai svarbiau jaustis patogiai ir šiltai :)


Sumanieji. Tik šį kartą kalba eina ne apie telefonus ar vyrus (!), o bėgimo laikrodžius. Taip, taip, tai tie gudrus aparatai, kurie už jus (jums miegant ar būnant darbe) parke "prisuka" daug dauuug kilometrų (hehe, gerai būtų! ;)) Amžina kova- GARMIN v. POLAR. Klausimas: kas laimi? Galimybėmis ir funkcijomis nenusileidžia vieni kitiems, tik mano ir kitų bėgikių (taip pat ir bėgikų vyrų) grynai subjektyvia nuomone grožiu, t. y. stiliumi ir dizainu, tiek patogumu (nes nėra atskirų GPS detalių) lenkia Garmin'as. Pradėjus bėgti puikus Garmin'o, t. y. ištikimo bėgimo "draugo" pasirinkimas - modeliai 210 arba 110. Labiau įsijautus, baisiai norėjosi Garmin 610 ir kol kas nenuvylė ;) Turėti laikrodį svarbu, nes jis padeda ne tik sekti savo pulsą bėgimo metu (ką puikiai iš pradžių gali padėti daryti paprasti pulsometrai), bet ir vėliau analizuoti savo bėgimo rezultatus- kartais progresą, kartais nuopolius ir pagrindines klaidas. Trumpai tariant jie padeda tobulėti ir siekti vis geresnių rezultatų.

Geros bėgikės ne tik siekia gerų rezultatų, bet ir gerai atrodo
Tavo kūnas. Pabaigai sakykit ką norit, bet mergina su bėgimo apranga, jei dar ir mažumėlę treniruota, yra tikras Dievo kūrinys. Ji traukia praeivių akis ir veda vyrus iš proto. Vienas pažįstamas kažkada nusivedė mane į Vingio parką ir sako: "Pažiūrėk kokie tie bėgikai yra gražūs... Ne tie, kurie dar tik pradeda, nes jie dar nėra apsisprendę, ar bėgimas yra tikrai jiems, bet tie, kurie tai daro jau kurį laiką ir dega tuo užsidegimu bėgti.." Ir tikrai vis atkreipiu dėmesį, kokie gražūs bėgikų kūnai. Kiekvienas savaip, tačiau daugelis jų yra tikrai verti nuodėmės ;)

Nepaneigiamas faktas tas, kad bėgimas išdailina ir nugludina bėgikių kūno linijas. Gal kam teko skaityti knygą "Nubėgiok savo užpakalį" (angl. "Run Your Butt Off!")? Juk iš tiesų, "pasinešus" ant bėgimo išryškėja raumenukai, o kokią nuostabią formą įgauna kojos ir šlaunys.. Nereikalingi apvalumai nuo sėdmenų nubyra it smėlis netyčia parsigabentas iš pajūrio, o treniruotas užpakaliukas traukia parko lankytojų žvilgsnius. Todėl nors ir nedaugelis bėgikių prisipažįsta, kas būtent paskatino jas bėgti, manau, kad krentantys kilogramai motyvuoja ne vieną ir ne dvi. Visos norime būti gražios ir gerai atrodyti. Bėgimas mums padeda tapti ir jaustis būtent tokiomis.
Jei nebegali nebėgti. Bėk.

Įžvalgos padarytos, remiantis Aira Ma ir kitų šaunių bėgikių patarimais bei bėgant įgyta patirtimi (finansiškai ar niekaip kitaip neįsipareigojus nei vienam iš nurodytų brand'ų).

2 komentarai:

 1. O taip taip, turbūt tik moterys supras kaip svarbu bėgant atrodyti gerai. Labai geras ir reikalingas ir pirmas lietuviškas mano perskaitytas toks įrašas. Vyrų bloguose rašo tik apie batus ;)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Labai smagu girdėti! Nes keli vyrai bėgikai šį įrašą įvertino kaip lietuvišką erotiką, tai taip ir suabejojau jo nauda tikroms bėgikėms :)) Faktas kaip blynas, kad kuo geriau atrodai, tuo geriau jautiesi ir tuo greičiau bėgi :)

  AtsakytiPanaikinti